POPIS A RŮST VLASŮ, TYPY VLASŮ, CO JE TO VLAS?

vlasevropský typprůřezV dnešním článku se dozvíte co je to vlas a jakou má funkci. Popíšeme vám jak vlasy rostou, jaké máme typy a jak člověk získává svoji přirozenou barvu vlasů...

 

Zvlněný účes z dlouhých vlasů blond barvy s hnědým melírem a pěšinkou na straně Dlouhý blond emo účes z natupírovaných vlasů s černými prameny ve spodních partiích

Vlasy slouží především k ochraně pokožky hlavy. Chrání před sluníčkem, izolují před horkem či zimou. Dále je neméně důležitá funkce estetická. Účesem se vyjadřují i některé sociální skupiny, jako např. skinheads, punk, emo atd.

růst vlasu

Vlas denně poporoste o 0,35 až 0,5 mm, měsíčně tedy o 1 - 1,5 cm. Vlasy žen jsou silnější než u mužů. Rychlost růstu ovlivńuje hlavně výživa a zdravý životní styl, ale síla vlasů je dána především geneticky. V pokožce hlavy se nachází cca 200 000 chlupových váčků, ale aktivně jich roste asi jen 100 000 - 120 000, ostatní jsou v klidové fázy. Z jedné cibulky vyroste asi 10 - 15 vlasů, poté cibulka zanikne a nový vlas začne růst z vedlejšího klidového váčku. Životnost vlasových váčků se s věkem snižuje, záleží ovšem i na kvalitě používané vlasové kosmetiky. Také časté tepelné zatěžování ničí vlasové cibulky.

Na trhu existuje spousta preparátů ke zvýšení kvality vlasů počínaje pilulky a konče různými vlasovýni toniky, ale prokazatelné výsledky se mohou projevit nejdříve za 8 týdnů až 3 měsíce.

 

JAK ROSTE VLAS?

 

vlas zdravý a poškozený vlas

Na dně vlasového váčku se nachází kmenové buňky, které mají neomezenou možnost množit se. Jak narůstají další a další buňky, starší  buňky jsou vytlačovány ven z vlasového váčku,  dál od kmenových buněk, kde už se jim nedostává výživa. Ty pak postupně vysychají a  odumírají. V momentě, kdy vlas opouští kůži už  je zcela mrtvý a vlas tvoří téměř samý keratin.  Keratin je látka velmi pevná a elastická,  extrémě odolná a má vláknitou strukturu. Při  rovnání teplem se právě tato přirozená stuktura  ztrácí. 

průřez vlasuV průřezu vlasu zjistíme, že je složen ze tří vrstev. Zevní vrstva má za úkol ochraňovat vlas, je velmi pevná a nazývá se kutikula. Pod kutikulou najdeme vlasovou kůru, ta určuje sílu, pružnost a pevnost samotného vlasu. Ve středu vlasu můžeme najít kanálek, nazývá se dřeň. Ta přispívá lesku vlasů a slouží jako zásobník pigmentu. Dřeň se nevyskytuje v každém vlasu, jen v silných vlasech, nebo jen v části vlasu.

 

ROZDĚLUJEME TŘI ZÁKLADNÍ TYPY VLASŮ


Orientální typ - vyznačují se především velkou odolností vůči zevním vlivům, jsou to rovné silné vlasy. V příčném řezu bychom zjistili, že mají kulatý průřez. Průměr vlasu je 120 µm.

Indoevropský typ - mají větší variabilitu struktury - od rovných po vlnité. Průřez vlasu je eliptický a průměr je 70 µm.

Africký typ - vlasy jsou kudrnaté a jsou velmi náchylné k poškození vnějšími vlivy. Průřez je oválný a jeho  průměr  je 90 µm.

Orientální typ Evropský typ Africký typ

 

JAK ZÍSKÁVÁME BARVU VLASŮ


Barva vlasů závisí především na množství pigmentu (melaninu) a jeho rozmístění ve vlasovém stvolu. Melanin vzniká v buňkách zvaných melanocyty. Odtud se barvivo přesouvá do dřeně a do kůry vlasu. Melanocyty produkují černý nebo žlutý pigment. Kombinací těchto pigmentů vznikají různé barevné odstíny. Nejméně častá je zrzavá barva, která bývá téměř vždy dědičná.

Zrzka Zrzka 2

Podobné články

Mikádopánský krátký sestřihpánský účes šedivé vlasyNašli jste si první šedý vlas? Připadáte si kvůli tomu staří? Buďte si jistí, že v tom nejste sami. Tento problém dříve či později potká většinu z nás.  V dnešním článku si povíme o příčinách šedivění a jak s ním můžeme bojovat.

Barvy duhy v krátkém střihu.jpgModré tónování ve splývavých vlnáchSpletený cop v různobarevném provedení

V minulém článku jsme vám představili módní trend v barvení vlasů Ombre. Dnes vám ukážeme skvělý způsob, jak dočasně přidat barvu do konečků a vytvořit tak roztomilý nebo sexy vzhled...

Henna na vlasechEugene Schuellerhenna tetovánížDomníváte se, že barvení vlasů je vynálezem moderní doby? Není tomu tak. Archeologické nálezy se datují až do starověku. Dozvíte se, jak se měnily módní barvy v závislosti na konkrétním historickém období...

renokinS nadměrným vypadáváním vlasů se v současné době potýká stále více mužů i žen. Příčin může být více a ne vždy se podaří tento problém vyřešit. Novinka na trhu - vlasové trio přípravků Renokin - je účinným pomocníkem s nadějnými výsledky.

Poslat nový komentář

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><br><p><img>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

CAPTCHA
Tato otázka je pro testování zda jste opravdoví hosté a předchází tak automatizovaným spamovým robotům.
Vyplňte odpověď