Co o Vás prozrazuje účes aneb jak přeložit řeč vlasů

Báječný vzhled s výrazným objememElegantní účes s velmi dlouhou ofinouDlouhý sestříhaný účes hnědé barvy, s ofinou šikmo střiženou, podfoukanýStačí tři vteřiny a člověk, se kterým jsme se potkali poprvé v životě, si na nás už udělal názor. Není to však jen obličej, který mu napověděl. Hodně mu řekl i náš účes a vlasy!

Hlava je totiž vstupním filtrem, skrze který vnímáme člověka – tedy alespoň ti z nás co začínají s vnímání tzv. od hlavy.

Báječný vzhled s výrazným objememProto je tak důležitá hlava, nalíčení obličeje, tvorba řas, krásná rtěnka. Avšak oním důvěrným prvkem vodícím nitky našeho poznávání až na hranici našeho nevědomí jsou především vlasy.

Ať se svým účesem děláme cokoli, nevědomky tím dáváme něco najevo. Vlasy jsou poznávacím znakem naší povahy, založení, zdraví a fyzické kondice. Odrážejí se v nich naše pocity, nálady, touhy a přání. Vlasy jsou velmi důležité pro první dojem, který si na nás okolí vytváří, přinejmenším jsou stejně významné jako naše oblečení nebo gesta. Jsou jejich rovnocenným partnerem.

Chcete se dozvědět více? Naučit se číst tyto signály a využít jich třeba při své práci? Zúčastněte se semináře 3 AXIS VISUAL LANGUAGE nejen pro kadeřníky! Dva semináře proběhnou v Praze v termínech 27. a 28. 2.2010. A co navíc! Čtenáři našeho časopisu vlasy-in.cz dostanou slevu 200,-Kč! Více informaci včetně registrace naleznete zde. Do registračního formuláře zadejte vlasy-in.cz a pro jistotu si o slevu napište e-mailem i k nám viz Kontakt

Dlouhý účes z rovných postupně sestříhaných vlasů, hnědé barvy postupně měnící tony od kořínků ke konečkůmZ rozsáhlých vědeckých výzkumů vyplývá, že slova jsou pro člověka důležitá asi tak ze sedmi, maximálně z deseti procent. Naopak klíčové je to, co vidíme (vnímáme vizuálně), a podle toho se také rozhodujeme. Jednoduše řečeno: buď se nám něco nebo někdo líbí, anebo nelíbí. Vytvoření prvního dojmu je dnes skutečně prokázanou psychologickou skutečností a je časově vzato otázkou jedné až dvou vteřin.

Víc než gesta

Neverbální signály, tedy naše gesta, postoje, mimiku i další projevy, vnímáme a činíme většinou podvědomě. Tvrdíme (na základě teorie 3v AXIS Visual language), že účes má v téhle hře často mnohem větší roli než "řeč těla". Většina systému řeči těla je dnes naprosto zastaralá a většina dnešních manažerských školení na toto téma je bohužel něco podobného, jako když byste se v autoškole školili na jízdu ve formuli F1, ovšem jakožto tréninkové vozidlo jste měli nákladní V3S. Pro zpřesnění - toto, co tu tvrdíme = „Jeden pohyb je vlastně časově zanedbatelný. Člověk by musel být neustále v pozoru a na dvě stě procent vnímat sebe i druhé, aby byl schopný vytvořit si ze všech těch drobných pohybů a nepatrných postojů ihned jasný závěr! Účes si sice upravujeme každý den, ale jeho tvar a barvu změníme maximálně jednou, dvakrát do měsíce! Proto jsou vlasy jako výrazový prostředek daleko stálejšího charakteru než cokoli jiného. Informace zapsaná v gestikulaci nebo účes? Skutečně se z nich dá relativně hodně poznat a zjistit o člověku, pokud ovšem nechcete svého komunikačního partnera šoupnout do boudičky, kterou mu ve svém vnímání vyhradíte a nic více...Nové systémy tzv. kontextové komunikace pracují se vzhledem člověka více a více do podrobna, avšak v souvislostech.

Co by se tedy zjednodušeně a vlastně vytrženo z kontextu dalo zveřejnit o vlasech? Platí např., že čím upravenější a zajímavější účes, Dlouhý sestříhaný účes hnědé barvy, s ofinou šikmo střiženou, podfoukanýtím lepší dojem uděláme na své okolí? Co je to mít upravenější vlasy? Barevně to znamená, že vezme-li si barvu na vlasy, jenž není příliš přírodní a ani nepodobná odstínům našich přirozených vlasů vzdalujeme se své přirozené podobě. Matka příroda vždy dobře věděla, co a proč nadělila na naši hlavu. Původní vlasový porost vytváří s tělem většinou perfektní optickou harmonii. A z toho by se také mělo vycházet například při barvení vlasů. Pokud si vlasy ztmavujete nebo zesvětlujete, formujete i svou osobnost – a sdělujete to také svému okolí. Chcete mu něco naznačit.

Na základě dlouhodobého pozorování a porovnávání se dnes specialisté vyškolení v metodou 3 AXIS odvažují zevšeobecnit a rozdělit lidi do určitých kategorií. Ten kdo si barví vlasy např. na tmavší odstín, přidává si na svém výkonu (i fyzickém). Je spíš praktický a chce řešit všechny problémy a záležitosti, tady a teď‘. Naopak zesvětlování vlasů svědčí o tom, že člověk inklinuje spíše k teoretickému řešení situací a do ničeho se nehrne bezhlavě. Raději si nejprve vytvoří kostru, podle které dále postupuje. Aby bylo jasno – není naším cílem lidi nějak hodnotit – spíše jde o to nalézat cesty k pochopení jejich myšlenek.

Vše, co člověka opravdu nějak zajímá, se odehrává v našem podvědomí a pokud dokážeme tyto signály číst, naučíme se lépe rozumět ostatním lidem, potažmo sobě.

Také tvar a délka vlasů o člověku leccos vypovídá.

I když podle dlouhodobého průzkumu jednoho amerického kadeřnického institutu vedou na světě stále u žen delší a polodlouhé délky vlasů, Dámský krátký prostříhaný účes stylizovaný nahoru, blond platinové barvystále více a více se vlasy začínají zkracovat. Pro ženy je to sice výhoda z hlediska pracnosti a praktických činností – lépe se udržují a barví. Z tohoto hlediska je to jasné, ale málo z nás si uvědomuje, že delší vlasy vytvářejí okolo hlavy ženy jakési ochranné pásmo. Dlouhovlasým lidem totiž automaticky necháváme delší čas na rozmyšlenou. Úsloví o dlouhých vlasech a krátkém rozumu neplatí ovšem doslovně: nemyslíme si, že ten člověk je hloupý, ale podvědomě si uvědomujeme, že si potřebuje vše důkladně rozmyslet. Ženy s krátkými vlasy vlastně přejímají mužský (rychlý) pohled na věc. A také jejich blízké i vzdálenější okolí od nich očekává rychlejší reakce. Ne vždy je tedy zkrácení vlasů tím pravým ořechovým – obzvláště, když nevíte, že místo očekávaného posunu v práci, té práce vlastně nyní dostáváte 3x více.

Jak přeložit řeč vlasů

Délka vlasů naznačuje, jak rychle jsme schopni reagovat v diskusi, při konfliktu či v zátěžové situaci.

Barva vlasů zase mluví víc o našich pocitech a názorech. Hodně žen si dnes nechává probarvovat vlasy do červených a oranžových tónů. Červená souvisí s nespokojeností, až energickou – často s vnitřní agresivitou v partnerských vztazích. Je to neverbální signál směrem k mužům. Přidejte pánové! Tím myslíme v péči o ženy, protože asi se mnou budete souhlasit, že největším problémem žen dneška, jsou jejich vlastní muži. A nepochopení ve vztazích, může vést až k jejich agresivním koncům. Vždy je nutno brát v potaz i druhou možnost. Vlasy takovéto barvy si vezme lvice salónu, která prostě umí ukázat svou ženskost až na dno... Tóny do oranžova a žluta zase poukazují na to, že člověk není spokojený sám se sebou, nebo naopak chápe, že okolí ho nepřijímá úplně pozitivně. Vlastně změnou barvy vlasů chce něco dokázat sobě i ostatním, v práci i v soukromí.

A tvar účesu? Člověk, který má rovné vlasy, většinou více využívá levou polovinu mozku, tedy tu racionální a praktickou. Uvažuje logicky, rychleji, je výkonnější. O lidech s kudrnatými vlasy se říká, že mají ,kudrnaté myšlenky‘. Používají totiž více tu polovinu mozku, která je intuitivní a fantazijní.

Báječný, upravený vzhledLidé, kteří si daleko víc vymýšlejí, jejich myšlení je obsahově složitější, jsou více společenští a kreativní. Pokud si někdo vlasy narovnává, potřebuje na sobě asi zapracovat i při komunikaci a jednání s lidmi. Chce být přesnější a rychlejší, racionálnější. Také používání stylingových přípravků lze vysvětlit a přeložit si: čím více máte fixovaný účes, tím tvrdší bude reakce okolí. Když necháte vlasy volnější a jemnější, odezva lidí okolo vás bude také méně důrazná.

A co nám vlastně může nový pohled na sebe sama skrze svoje vlasy může přinést? Jakmile víme co nás utváří a jak vlastně „mluvíme“ směrem k veřejnosti, můžeme být vůči druhým tolerantnější. Dokážeme-li pochopit ty kolem nás, umíme nakonec chápat i sami sebe...

Pak můžeme pochopit proč jsou např. vlasy jedním z klíčových prvků našeho zdraví. Jsou totiž skvělým indikátorem procesů, které se odehrávají v našem těle. Jelikož tělo vyživuje a přednostně přiděluje energii těm orgánům, které má za důležité, jsou vlasy skvělým poznávacím znamením. Rizika, která ohrožují zdraví vlasů jsou stále větší. Špatná životospráva, či znečištěné životní prostředí, špatně zvolené technologické postupy při úpravě vlasů a mnohé další faktory si žádají svou daň.

Elegantní účes s velmi dlouhou ofinouNa otázku, jak si vypěstovat a udržet vlasy a vlasovou pokožku v dobré formě dává odpověď vědní obor – trichologie. Ptejte se ve svých kadeřnictvích po těchto službách. Pomohou vám. Zabijákem vlasů je stress, velmi negativní dopady mají i hormonální změny. Tedy i pocitové stavy. Všimly jste si, jak krásné vlasy mají ženy, když jsou zamilované? Nemají-li vaše vlasy společně s vámi emoční problémy, pak jsou ve výhodě. Jakékoliv excesy v péči o něco co vyrůstá relativně dlouho z nás samých jsou z dlouhodobého hlediska nepřijatelné. A protože opakování je matkou moudrosti, což je stav, do kterého by měl každý z nás jednou dospět, dovolte nám opakovat základní zásady péče o vlasy.

Aby vlasy byly zdravé, silné:

- Spěte osm hodin denně a pijte pravidelně hodně vody.

- Jezte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které zvyšují pružnost vlasů. Najdete je v rybách, například v lososech, makrelách a sardinkách.

- Zahrňte do svého jídelníčku potraviny s vitaminy B a C, zinkem, vápníkem a proteiny, které jsou velice důležité pro zdravé vlasy

- Pokud nedostáváte potřebné látky ve stravě, jezte alespoň potravinové doplňky. Ale pouze ty v bioaktivní formě, což znamená, že jsou dobře vstřebatelné organismem (například od firmy Pharma Nord, Walmark, další vhodné přípravky vám doporučí v každé lékárně).

- Pravidelně dopřejte svým vlasům hloubkový kondicionér a jednou týdně pročišťující šampon, který je zbaví zbytků stylingových přípravků. Podle potřeby, alespoň jednou za týden, je ošetřete regenerační maskou. 

- Používejte přípravky od jedné značky, protože látky v nich obsažené spolu lépe "pracují" a jejich účinky se navzájem podporují. 

- Vždy si vybírejte přípravky vhodné pro váš typ vlasů. Ostatní by vlasy zbytečně zatěžovaly a neměly by správný efekt.

Autor: Michal Zachar – imagemaker, www.pei.cz, zachar@pei.cz

 

Podobné články

Tupé - ideální řešení pro ženy, které trápí řídké vlasy, kouty či lysinky.  Potřebujete-li zakrýt prosvítající kůži a být rychle upravená, pak správně vybrané tupé je neocenitelný pomocník!

Milán, Paříž, Berlín, Londýn a dokonce i Bratislava. To vše jsou metropole, kde lze na ulici spatřit velmi zajímavé módní kreace a nové trendy z přehlídkových mol. Pak se rozhlédnete kolem sebe u nás v ČR a vidíte obnošenou bídu s nouzí. Proč?

barvení vlasůbarvabarvení vlasůJak jsme si slíbili v předešlém článku, dnes si vyjmenujeme a popíšeme základní typy barev a jejich vlastnosti. Těch je v dnešní době nepřeberné množství, proto vám přejeme, aby se vám podařilo vybrat tu pravou...

Krátký rovný účes ve středním blond odstínuNevšední krátký účes s mini ofinou v bílé barvěKrátký účes s krátkými boky a delším vrchem vyčesaný nahoruNebaví Vás dlouhé vlasy a zvažujete změnu? Připravili jsme pro Vás fotogalerii krátkých účesů, kde si každá může vybrat to své. Typické či atypické střihy, ofina, běžné nebo výrazné barvy, melír a především zajímavý styling. Neváhejte a vsaďte na moderní účes.

Poslat nový komentář

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><br><p><img>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Více informací o možnostech formátování

CAPTCHA
Tato otázka je pro testování zda jste opravdoví hosté a předchází tak automatizovaným spamovým robotům.
Vyplňte odpověď